}); Ispanak Zehirler mi? | İncilay yemek tarifleri blogu

Ispanak Zehirler mi?


İstanbul' da yaşanan münferit olay sonrası herkes yıllardır yediği ıspanağa şüpheli göz ile bakmaya başladı.....

Haber programlarında baş haber olarak yerini alan ıspanak zehirlenmeleri konusunda rahatlatan haber Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden geldi.

Müdürlük;
 "Ispanak zehirli değildir.Ispanakta zehir yoktur.Ispanağın tek başına zehirlemesi mümkün değildir."

Açıklamaları ile vatandaş rahat bir nefes aldı.

Haber programlarında ıspanak zehirlemesi haberlerinin doğruyu yansıtmadığını belirten müdürlük yetkilileri zehirlenmelerin;

"Ispanak üzerinde kalan zirai ilaçların veya ıspanak ile birlikte hasat edilen zehirli bitkilerin" zehirlenmeye sebep olduğunu açıkladılar.

Ispanak Üzerinde Hangi Tarım İlacı Kalıntıları Bulunur?

Ispanak tarımında kullanılan zirai ilaç yani pestisit kalıntıları belirtilen limitlerin üzerinde kullanıldığında veya satın alınan ıspanak yeterince temizlenmediğinde  zehirlenmelere neden olmaktadır.


EDİTÖR NOTU:
"Ispanak veya diğer sebzeler alışverişi yapıldıktan sonra  en az 5 kez akan suda yıkanmalıdır.Ayrıca üretim koşulları belirsiz veya sağlıksız olan ürünleri satın almamanızı tavsiye ederim"
About Editör

Merhabalar Ben Sibel! Moda,diyet,sağlık,yemek tarifleri,astroloji ve diğer konular hakkında bir çok soruya cevap bulacağınız bloguma hoşgeldiniz.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

7 yorum:

 1. Ispanak zehirlemez; üzerindeki kimyasallar zehirler. Tavsiyeler için çok teşekkürler. Böyle paylaşımlar toplumsal sorumluluk adına çok faydalı.

  YanıtlaSil
 2. ıspanakta zehirliyorsa artık ne yicez bilmiyorum

  YanıtlaSil
 3. Kanımca net olarak aydınlatılamayan bir konu oldu bu. Hâlâ daha açık oturumlarda tartışılıyor. Kimisi tarım ilaçlarından dolayı diyor kimisi de ıspanağa benzeyen güzel avrat otu sebep oldu diyor. En iyisi hiç ıspanak yememek. :)

  YanıtlaSil
 4. Iyice yıkayıp içindeki otları kontrol etmek gerekir. Ben tej tek yapraklar ı ayırıp yıkarım.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Sibel Hanım. Bu ara blogla çok ilgilenemiyorum zaten çok aktif değilim. Vakit buldukça ziyaret ediyorum sizleri. Yorumlarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Önemli bir konuya değinmişsiniz. Elbette ıspanak zehirlemez de o tarım ilaçları ve arasına karışan diğer bitkiler maalesef olumsuz etki yapıyor. Ben çok severim ıspanak ama bu ara korkumdan almıyorum hiç. :)

  YanıtlaSil
 6. Sibel hanım ıspanak zehirlemez tarımsal ilaçlama zehirler. Sözde organik diye sattıkları çoğu sebze ve meyvede ilaçlama kesin yapıyorlar.

  YanıtlaSil